בניה ב ESB בנחל עוז

טקס הנחת אבן פינה לשכונה חדשה בקיבוץ נחל עוז


ביום ג'   20.08.2013  התקיים טקס הנחת אבן פינה של פרויקט בתי אגודה בקיבוץ נחל עוז, כסנונית ראשונה לפרויקטים נוספים בעלי אותו אופי בקיבוצי ספר ברחבי הארץ. 

הפרויקט נוצר בשיתוף פעולה בין תנועת אמנה, הרשות לפיתוח הנגב והגליל, משרד השיכון, תנועת הקיבוצים,  וכמובן קיבוץ נחל עוז.


ייחודו של הפרויקט הינו בכך שהוא מאפשר בניה של מספר יחידות דיור בודדות (עד שבע יחידות במקביל) אשר אינן משויכות שמית ואשר בפועל שייכות לאגודה (כלומר לקיבוץ). כך מתאפשרת השכרת מבנים למשפחות חדשות אשר מעוניינות לבחון את המגורים בקיבוץ ואת חיי הקהילה . לאחר פרק זמן שבין שנתיים לארבע שנים, יבחרו המשפחות אם לקנות את הבתים או לא. במידה ומשפחה בוחרת לקנות בית, יש לקיבוץ אפשרות להשלים שוב את "מלאי" בתי האגודה לשבעה בתים.

המדינה משתתפת באופן חלקי בבניית הבתים הללו ובכך מאפשרת לקיבוצי ספר הנמצאים במצב של תת-אכלוס לבנות ולהשכיר במחירים שווים לכל נפש. אם משפחות מעוניינות ברכישת הבתים,  המחירים נוחים מאוד. אין מדובר על בניית בתים שמוצעים למכירה על ידי היזם אלא אפשרות של הקיבוץ לצרף אליו משפחות חדשות ללא רווח קבלני אלא בתמורה לעלות הבניה והפיתוח בלבד. 

תבניות  ESB ליציקת קירות בטון מבודדים

שיטת הבניה שנבחרה עבור קבוצת הבתים הראשונה בפרויקט מסוג זה שתיבנה בנחל עוז הינה שיטת ESB.


יתרונות שיטת הבניה מתואמים באופן מושלם לדרישות הבניה באזורי הספר:

בניה ביטחונית: הצורך בבניה ביטחונית באזורי ספר ובאזור עדיפות א' מקבל מענה של בניית קירות מעטפת ב15 ס"מ בטון. עמידות קירות הבטון לפגיעות הדף גבוהה לאין שעור לעומת קירות בלוקים, וכמובן מול בניה טרומית. 

בידוד, מסה תרמית ונוחות תרמית: קיבוצים ויישובים באזורי הפריפריה השונים בארץ בדרך כלל מתאפיינים בתנאי אקלים קיצוניים יחסית למרכז הארץ , בין אם מדובר בנגב או בעמק החולה (חום וקרינה מרובים), בגליל או ביהודה ושומרון (חום ובעיקר קור קיצוני, הפרשי טמפרטורה גבוהים בין יום ללילה). שיטת ESB  נותנת את המענה האיכותי ביותר לדרישות האקלים באזורים אלו ומאפשרת נוחות תרמית גבוהה בעלויות אקלום נמוכות משמעותית.

איכות ועמידות: הרעיון של מעבר לבניית בתי קבע על פני קרווילות נבע מתוך ההבנה שההשקעה הראשונית בקרווילות אמנם נמוכה יחסית אבל המבנים עצמם לא מחזיקים מעמד יותר מ 10-15 שנה במצב סביר , ובנוסף – במבנים זמניים כגון קרווילות אין כל מענה לדרישות הביטחונית הבסיסיות. בתים הבנויים בתבניות ESB , עמידים וחזקים גם יחסית לבניה בבלוקים ומחזיקים מעמד עשרות רבות של שנים.

בניה מהירה, שקטה ונקייה: מכיוון שמדובר על בתים חדשים הנבנים בתוך תחומי הקיבוץ, בלב אזור מאוכלס, יש חשיבות למהירות הביצוע  ולמזעור ההפרעות הסביבתיות ( רעש , לכלוך) שאתרי בנייה מייצרים בדרך כלל, לשיטת  ESB יתרונות בכל ההיבטים הנ"ל.

הכשרה מהירה של כוח אדם בלתי מיומן: שיטת הבניה קלה ומהירה ללימוד ולכן ניתן לשלב בצוותי העבודה כוח אדם בלתי מיומן ( סטודנטים , יוצאי צבא) , מה שעשוי להרחיב את אפשרויות הביצוע לבתים אלו, יתרון זה עשוי לבוא לידי ביטוי באזור יו"ש שבו יש חיפוש מתמיד אחר כוח עבודה לבניה וכן באזורים מרוחקים שבהם משולבות תנועות התיישבות שונות (תנועת אור, עמותת איילים).  

תוצאה איכותית בעלות תחרותית: כאשר לוקחים בחשבון את כלל הדרישות הנובעות מפרויקט מסוג זה ובוחנים את אפשרויות הביצוע השונות , שיטת  ESB בהחלט נראית כשיטת הבניה הנכונה והמשתלמת ביותר.

 

 


חזרה