בתים בונים באהבה

 

בתים בונים ב א.ה.ב.ה

 

 

ניתן לחסוך כסף רב בהוצאות האנרגיה לחימום ולמיזוג הבית, על ידי קיום של כללי א.ה.ב.ה בבנייה של בתים חדשים ובבתים קיימים.

א.ה.ב.ה יכולה לגרום לנו להרגיש נוחות בבית, במקום העבודה, בגני הילדים, בבתי הספר, אבל מעבר לכך, א.ה.ב.ה יכולה לחסוך לנו כסף רב. 

 

מה הם ארבעת הכללים שאם נקפיד לקיים תהייה אהבה טובה יותר בבית?

א - איוורור

ה - העמדה

ב - בידוד

ה - הצללה

 

 

א- אוורור

נוגע במספר אלמנטים בבתים קיימים ובבניה חדשה, שיש להם השפעה רבה על איכות החיים בבית: כיווני החלונות, איוורור של חלל הבית באמצעות פתחים בסמוך למפלס התקרה, שימוש במפוחים לסילוק מאולץ של אויר חם, איוורור של חללי גגות רעפים, הם חלק מהאמצעים הפשוטים והמאוד אפקטיביים לחיסכון בחשמל.

 

כאשר אנו מתכננים בית חדש, חשוב לשים דגש רב על איוורור של חלל הבית, מיקום החלונות ביחס לכיווני האוויר, יצירה של פתחים בסמוך למפלס התקרה והתקנה של מפוחים/ מאווררים אקטיביים.

חלל שבמקרים רבים סובל במיוחד מאוורור חסר, הוא חלל גג הרעפים. בגג רעפים לא מאוורר מתפתחת בחודשי הקיץ טמפרטורה שיכולה להגיע ל - 70 מעלות ויותר. התקנה של רעפי איוורור, פתחי איוורור בארגז הרוח ואמצעים אקטביים לסילוק של האוויר החם, יכולים לגרום לירידה מאוד משמעותית בטמפרטורה של חלל הגג והבית.

 

ההעמדה

העמדה של בית חדש שנבנה קשורה למספר רב של גורמים, כמו למשל, נוף שאותו נבחר לראות מחדר מסוים,  בתים גובלים, כביש סמוך ועוד. אבל להעמדה נכונה של הבית יהיו השלכות רבות גם בכל מה שנוגע לאוורור, לחדירה של אור טבעי לבית, או למניעה של כניסת שמש ישירה.

לאופן שבו נתכנן להעמיד את הבית תהינה השלכות משמעותיות ומומלץ להיעזר במשרדי תכנון אשר מתמחים בביצוע של אנליזות תרמיות, אשר במסגרתן ניתן לבצע בין השאר, סימולציה של השפעת ההעמדה של הבית על מרכיבים כגון: איוורור ותאורה.

 

ב - בידוד

הוא השחקן הראשי והמוביל בכל מה שנוגע להתייעלות אנרגטית בבתים.

בידוד טוב של מרכיבי מעטפת הבית יעניק לנו תחושה של נוחות תרמית, מושג שכדי להבין אותו צריך לחוש אותו. בבנייה חדשה ובשיפוץ ירוק יכול בידוד טוב לעשות פלאים.  

 

בידוד מעטפת הבית מתחלק למספר מרכיבים:

בידוד גגות: מבין מרכיבי מעטפת הבית, לבידוד של הגג יש השפעה גדולה במיוחד על איכות החיים במבנה. ישנן מגוון של שיטת וחומרים שמשמשים לבידוד: לוחות פוליסטירן (קלקר) תרמופאן, רנדופן, חומרים צימריים מגובים ברדיד אלומיניום, צמר זכוכית ועוד, משמשים לבידוד גגות רעפים וגגות שטוחים. כמו כן, ניתן באמצעות שימוש במערכת "גג הפוך" להפחית את הטמפרטורה של גגות בטון בכ - 10 מעלות צלזיוס ואף יותר.

 

לאחרונה נכנס פיתוח חדש של מערכת אשר כוללת אלמנט בידוד ועליו יציקה של מדרך בטון, מערכת זו מקנה בידוד ברמה גבוהה והיא מגינה על שכבת האיטום ומותאמת למגמה שקיימת לניצול של גגות שטוחים להתקנה של מתקנים סולריים ליצור חשמל. מערכות לבידוד גגות שטוחים וגגות רעפים קלות ומהירות להתקנה, והן מחזירות את ההשקעה הכספית בפרק זמן קצר במיוחד.

 

בידוד קירות מעטפת: בבניה חדשה חשוב להקפיד על בידוד של קירות המעטפת. בלוקים מבודדים מסוגים שונים וטיפול בגשרי הקור בלוחות פוליסטירן (קלקר), נותנים מענה לדרישות תקן 1045 שעודכן לאחרונה לדרישות התקינה החדשה לבנייה ירוקה.

תבניות ESB  Energy Saving Buildings) ) ליציקת קירות בטון מבודדים הוכנסו לשימוש בשנים האחרונות והן נותנות מענה למגמה של בנייה ירוקה משמרת אנרגיה ולצורך רלוונטי לבנות בתים עמידים יותר לרעידות אדמה והדף.

 

מערכות לבידוד קירות בבתים קיימים: ניתן לבודד את קירות המעטפת ע"י הדבקה של לוחות פוליסטירן, או לוחות צמר סלעים דחוס בעובי של כ- 5 ס"מ ועליהם טיח יעודי.

שיטה זו לבידוד של בתים ולשיקום חזיתות מיושמת בהיקפים מאוד גדולים ברחבי אירופה ובצפון אמריקה והיא הלכת ותופסת תאוצה בארץ בעיקר בפרויקטים בהר הנגב בערבה, צפון רמת הגולן ובאזורי ההר.

 

בידוד חלונות: התקנת חלונות מבודדים מסוגים שונים, שימוש בפרופילים משולבים אלומיניום ועץ, ופרופילים מחומרים פולימריים חשובה בכל אזורי הארץ ובפרט באזורים קרים.

 

ה- הצללה

הצללה של מרכיבים שונים במעטפת הבית, תימנע חדירה של קרינת שמש חזקה וחימום של הבית דרך החלונות והדלתות.

בבתים צמודי קרקע, בחירה נכונה של עץ שיצל בתקופת הקיץ וישיר את עליו בחורף, תיתן מענה מאוד יעיל לקרינת השמש הישראלית. פרגולות, סוככים למיניהם והגנה על חלונות בגוף הבניין, יתנו גם הם את אותו סוג של מענה.

 

תריסים: תריסים שונים כולל תריסים עם אפשרות למעבר חלקי של אור, משמעותיים במיוחד בקיץ הישראלי.

 

התקנת פילטרים מסנני UV בחלונות: ניתן להקטין באופן משמעותי את השפעת קרינת השמש שחודרת לבית  ע"י התקנת פילימים שמודבקים על החלון. 

 

לסיכום, , "לכל מי שבונה בית חדש, או מי שגר בבית ישן שנבנה בשנים בהן הייתה פחות מודעות לחיסכון בחשמל, פתוחה הדרך לחסוך עד 70% מהוצאות האנרגיה לחימום וקירור הבית, והיום יותר מאי פעם מומלץ להיוועץ ולבחון את הפתרונות המוצעים בתחום, כך שבבתים תהייה א.ה.ב.ה".

cd

בברכת שנה טובה ומלאת אהבה

אילן ליאור

מנכ"ל  ESB ישראל

 


חזרה